vůz VW Bus T1 Ponorka

rok výroby: 1963

majitel: Jiří Cháb

Malé shrnutí:

V kategorii VW Brouk 1200 ccm opět obhájil loňské vítězství pan Milan Holub. Pokud nás paměť neklame, měl by mít doma už dobrých 10 vítězných pohárů z této kategorie. Aleš Šorfa, letos druhý, je také zkušený závodník, který nám jen každoročně migruje :) mezi kategoriemi podle toho, který vůz z garáže se mu zrovna chce provětrat (nebo který zrovna jezdí? :). Vloni se umístil na 1. místě v kategorii VW Brouk upravený – tedy ve speciálech. Pavel Svoboda (a mnohonásobně více dámská sekce jeho červeného Františkova týmu) se po nějaké době opět radoval z poháru za 3. místo.

V kategorii VW Brouk 1300 ccm se letos na 1. místo vyhoupl z loňského 3. místa Petr Kubo. Petr Kindl obhájil stříbrné umístění. Vloni to však bylo v kategorii VW Brouk 1300 ccm. Bronzová příčka patří Romanu Kolářovi.

V kategorii VW Brouk 1600 ccm na pomyslnou bednu nejvyšší vystoupil Jan Sytař. Karel Konečný se umístil na 2. místě a jedna z mála dam, závodnice srdcem a duší po svém otci, slečna Lucie Štefanová si po loňském vítězství dojela pro bronz.

Počasí letos bohužel vůbec nepřálo bugginám, takže v kategorii VW Brouk upravený bez rozdílu dostaly šance nové vozy a nové tváře. Roman Bačík získal zlato, Martin Hanusek stříbro a Miloš Pavel bronz. Milošův Karman ale odmítl v tom hrozném počasí poslední rozjížďky závodit, posléze to pak bylo svedeno na palivový filtr, no prosím vás :)

V kategorii Bus Typ 1 Ponorka & KdF došlo oproti loňsku ke změně pouze na 1. místě, které letos získal Jiří Cháb se svou nově renovovanou Ponorkou. Stříbrnou příčku z loňského roku obhájil Jiří Krejčík s vozem KdF „Kaďour“ a krásný bronz též obhájil Jirka „Ťupajs“ Šmíd. Pondělní oslava jejich svátku bude jistě o to bujařejší.

V kategorii VW Bus do 1600 ccm máme stejně jako v předchozí kategorii nového vítěze Martina Išku a na 2. a 3. místě obhájce loňských titulů Honzu „Lálise“ Lálu a Radovana „Sukyho“ Suka.

Kategorie VW Bus nad 1600 ccm + upravené bez rozdílu byla letos obohacena o netradiční VW obytný bus s nástavbou, jehož majitel udělal určitě dobře, když se rozhodl navštívit náš sraz, o kterém slyšel ve vysílání radia Beat. Na technické přejímce ho stačilo lehce přemlouvat, aby se přihlásil i do závodů. I když jsme jeho dvoulitru s tím, co měl za zádech, popravdě moc šancí mezi vozy s upravenými motory nedávali, bylo z toho zlato! O jednu příčku si oproti loňskému roku polepšil Bohouš Boreš a získal tak stříbro. Pohár za třetí místo si odnesl Zdeněk „Kůča“ Kučera.

Titul VW veteran roku 2017 letos poprávu patří Jirkovi Chábovi za jeho cihlovo-bílou Ponorku s obsahem motoru 1500 ccm, vyrobenou v dubnu 1963. Devadesát procent práce dělal sám, proto trvala celá renovace zhruba 10 let. Tento rok tedy na pomyslném piedestalu busík vystřídá smetanové Porsche pre-A pana Ivo Herziga, jemuž zdobí garáž loňský pohár (alespoň v to doufáme :)

Nesmíme také zapomenout na Sprint v plavání, kterého se zúčastnily tři vozy KdF Schwimmwagen Jirky Vávry, Vladimíra Kučery a pana Uhra, kteří si prý užili ledovou vodu Vltavy až po kotníky. Za to mají náš obdiv.

Tento rok jsme se odhodlali odměnit diplomem i dva samozvané závodníky v nonamových vozech, neboť vyhověli našim podmínkám: v kategorii Vzduchem chlazený šlapací vůz získali překvapivě oba tito špunti – Bohoušek a Matýsek Borešovi 1. místo!

Všem oceněným ze srdce gratulujeme! Děkujeme i všem závodníkům, kteří na bednu nedosáhli, ani bez nich by závody být nemohly. A samozřejmě děkujeme všem návštěvníkům – ceníme si vaší odvahy a odolnosti v tomto počasí a těší nás zjištění, že těch skalních VWčkářů je opravdu hodně. Na závěr patří dík i našim podporovatelům a partnerům – společnosti Porsche ČR, divizi VW osobní vozy, a Portu 62.